Wysokość strun w gitarze

10 grudnia 2009

W tym artykule zajmiemy się pojęciem akcji strun lub wysokości strun w gitarze klasycznej (te dwa pojęcia są używane zamiennie w tym artykule). Ostatnio  nie wyjaśniliśmy sobie dokładnie, co stanowi działanie „wysokie” lub „niskie”. Jakie to daje odczucie? Jakie są wymiary? Nic więc dziwnego, że jednym z pytań, które otrzymuję od nowych gitarzystów, jest: „Jaka jest dobra wysokość strun dla mojej gitary?”

Akcja strun w gitarze klasycznej

Całkowicie słuszne pytanie, ponieważ kiedy jesteś nowy na gitarze, naprawdę nie masz odniesienia do tego, czym jest „dobre działanie” lub jak się czuje. Z biegiem czasu w naturalny sposób rozwiniesz osobistą preferencję działania, które jest dla ciebie odpowiednie. Do tego czasu podam ci kilka rzeczywistych pomiarów, których możesz użyć do sprawdzenia, czy twoja gitara jest obecnie ustawiona w małym, średnim lub wysokim polu gry. Jak zmierzyć wysokość struny gitary?
W tej sekcji najpierw wymienię potrzebne narzędzia (nie wiele), aby zmierzyć wysokość akcji strun. Następnie powiem ci, gdzie i jak mierzyć wysokość. Na koniec podaję listę wspólnych pomiarów dla niskich, średnich i wysokich akcji, abyś mógł porównać swoje pomiary i wiedzieć, gdzie się mniej więcej znajdujesz. Gdy masz problem – zgłoś się do nas – pomożemy –  Gitary klasyczne sklep Jeśli chodzi o pomiary, świat gitarowy wydaje się równomiernie rozszczepiony między imperialnymi (cale) i metrycznymi (milimetry). Jeszcze inni lubią używać innych określeń. Tutaj będę podawał wszystkie pomiary w milimetrach i dziesiętnych, ponieważ to jest to, co najbardziej mi znane. Pozwoli to również na użycie narzędzia String Action Gauge, które polecam w tym artykule, niezależnie od tego, czy wybierzesz wersję w milimetrach czy calach. Jeśli chcesz użyć ułamków, musisz wykonać konwersję, aby znaleźć wartości.


Narzędzia, których będziesz potrzebować

Będziemy mieli do czynienia z bardzo małymi, precyzyjnymi pomiarami, więc nie możesz użyć tych tanich plastikowych linijek, których używałeś jako dziecko. Oto rzeczy, których używam do pomiaru wysokości strun nad gryfem (przydatne również przy innych pomiarach gitary):
Wskaźnik działania naciągu w milimetrach lub calach. Używam miernika akcji StewMac. Jeśli wolisz używać linijki, musisz precyzyjnie uziemić linijkę metryczną z podziałką do 0,5 mm.     
Wskaźniki Feeler (opcjonalnie). Będziesz go potrzebował, jeśli zdecydujesz się zmierzyć wysokość struny na pierwszym progu. Jeśli tak, zalecam zestaw Feel Feeler Gauge z 32-ostrzami. StewMac String Action Gauge (metryczny) My StewMac String Action Gauge (metryczny) Feeler Wskaźniki Kilka z miarków czujników ostrzowych Hotop


Pomiar wysokości struny przy 12. progu

Naprawdę, to jedyny pomiar, jakiego potrzebujesz, gdy mówimy o działaniu, ale później omówię opcję pomiaru również na pierwszym progu. Pomiaru dokonasz na 12. progu z otwartymi strunami. Mierzymy wysokość struny pod dwoma zewnętrznymi strunami E (najgrubsze i najcieńsze struny). Nie ma potrzeby mierzenia środkowych 4. Przytrzymaj gitarę w pozycji jak do grania. To jest ważne. Nie mierz wysokości strun z gitarą na plecach, ponieważ grawitacja robi swoje. Zmierz wysokość struny. Zmierz odległość od wierzchołka 12. progu do spodu najniższej (najgrubszej) struny. Mamy tu do czynienia z bardzo małymi, bardzo precyzyjnymi pomiarami, dlatego potrzebujemy dokładnego narzędzia pomiarowego, takiego jak String Action Gauge, którego używam. Przeczytaj wysokość na 12 progu. Wskaźnik działania  nie jest jedynym sposobem mierzenia wysokości, ale z pewnością znacznie ułatwia życie. Wolę to od używania linijki.
wysokość strun w gitarze klasycznej
Np  moja struna znajduje się tuż nad czarną linią o grubości 0,1 mm Poziome czarne linie na wskaźniku akcji  mają grubość 0,1 mm. Ponieważ mój naciąg jest nieco powyżej czarnej linii, muszę dodać 0,1 mm do pokazanego pomiaru. Tak więc, zgodnie z tym, co tu widzisz, wysokość struny mojego niskiego E wynosi w przybliżeniu 2,1 mm. Następnie zmierz wysokość pod najwyższą (najcieńszą) struną w ten sam sposób. To normalne, że wysokość  jest nieco niższa pod tym ciągiem: Zmierz wysokość wysokiego  E. Odczyt wysokości struny E może być trochę trudny, ale przy odrobinie wprawy poradzisz sobie.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przeczytaj również:

Powiązane tagi: akcja strun | wysokość strun