Gitara klasyczna używana – lutnicza jakość, niższa cena

22 sierpnia 2012

Używane gitary klasyczne – prawdy i mity

W obecnych czasach zakup używanej gitary klasycznej często jest najlepszym rozwiązaniem. Gitarzyści obawiają się chybionego strzału i możliwości źle wydanych pieniędzy, ale jest rozwiązanie – zawsze możecie skorzystać z naszego doświadczenia.
Niezależnie od tego, czy jesteś nowy w grze na gitarze, czy doświadczonym muzykiem, nadchodzi czas, kiedy musisz zdecydować, jakiego rodzaju gitarę chcesz kupić. Pierwszą decyzją jest to, czy chcesz typowy klasyczny instrument czy coś z elektryką. Po podjęciu tej decyzji, następnym krokiem jest zastanowienie się, czy wybrać nową czy używaną gitarę.
Wybór między kupowaniem nowego instrumentu bezpośrednio ze ściany sklepu lub używanej sprowadza się do twoich preferencji i często do tego, na co pozwala twój budżet. Kupowanie dobrej używanej gitary jest prawie zawsze tańsze niż kupowanie sklepowej – to znaczy, jeśli wiesz, czego szukać i przede wszystkim czego unikać.  

Mit nr. 1 – używana gitara jest mniej pewna od tej ze sklepu

Zanim szczegółowo opiszemy plusy zakupu używanych klasyków, warto powiedzieć o iluzji związanej z gitarą nową.
Gwarancja. Już wiele lat temu zauważyliśmy, iż większość kupujących bardziej ceni sobie kupno gitary nowej ze sklepu ze względu na dwa lata pełnej gwarancji. Musimy jednak pamiętać, że sprytnie skonstruowana gwarancja może nie dotyczyć praktycznie niczego, ponieważ przy zakupie klient akceptuje parametry dźwiękowe. Po kilku tygodniach możemy zauważyć, że gitara bzyczy na progach, ale przecież już zaakceptowaliśmy dźwięk…
W wielu kartach gwarancyjnych znajdziemy zapis, że konieczność wykonania korekty lutniczej nie jest objęta gwarancją. Zatem instrument może wymagać istotnych regulacji, które i tak będziemy musieli wykonać na własny koszt. Jest bardzo wiele takich punktów. Jednym z ważniejszych jest zapis o wyłączeniu z gwarancji uszkodzeń, które powstały na skutek złych warunków przechowywania – bezpośrednie nasłonecznienie, gwałtowne zmiany temperatury lub zła wilgotność, która jest zabójcza dla gitar. Problem jest w tym, że każdy defekt można podciągnąć pod złe warunki użytkowania.
Z tego co mówi nasz lutnik, jednoznacznie wynika, że 93% uszkodzeń pochodzi z gwałtownych uderzeń, które powstają najczęściej na skutek upadku instrumentu na twardą powierzchnię.
Zatem możemy powiedzieć, że nie warto zawracać sobie głowy gwarancją na papierze.  

Mit nr. 2 –  gitara używana  jest zniszczona i gorzej gra

Używane gitary wciąż nas zaskakują trwałością i niecodziennym brzmieniem. Wszyscy dobrze wiemy jak na przestrzeni lat zmieniła się trwałość samochodów czy sprzętu AGD. Oczywiście z niektórymi markami gitar bywa bardzo podobnie. Najgorsze co może spotkać gitarę klasyczną, to drewno, które nie zostało poddane procesowi sezonowania. W przypadku kilkuletniej gitary możemy z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić, że instrument nie nabędzie już odkształceń drewna, gdyż miał czas na dokładne ułożenie. Jeśli przez kilka lat nic się nie stało, to nic już nie powinno się zadziać (oczywiście pod warunkiem prawidłowego użytkowania i przede wszystkim przechowywania gitary).  

Korzyści z zakupu gitary używanej

Podstawowym plusem jest znaczna oszczędność pieniędzy. Już za 1500-2000 zł możesz grać na instrumencie, który w sklepie kosztował kiedyś 8000 zł i był wykonany z dużo większą starannością, niż bywa obecnie. Możesz trafić na gitarę z duszą, której nic nie dorówna. Możesz grać na instrumencie, który ma wspaniałą historię, a przede wszystkim możesz uratować świetny sprzęt, który by się tylko marnował. Zawsze podkreślamy, że kupno używanego klasyka jest też jedynym sensownym rozwiązaniem dla osób, które muszą kupić tanio. Zakup używanej Admiry za 200 zł  będzie dużo lepszym rozwiązaniem, niż zakup podpałki z 20 gratisami na jedynym słusznym portalu aukcyjnym.   Zobacz jak sprzedajemy nasze gitary klasyczne Albo… czytaj dalej jeśli chcesz zaryzykować i kupić samodzielnie.  

Kilka wskazówek istotnych przy kupnie na własną rękę

  gitara klasyczna używana sklep polska  
Zapytaj markę i model gitary. W ten sposób możesz przeprowadzić pewne rozeznanie i przeczytać kilka  opinii na temat gitary, którą chcesz zakupić. Możesz również sprawdzić, czy cena wywoławcza jest uczciwa. Niektórzy użytkownicy próbują sprzedać gitarę po cenie zakupu sprzed 10 lat – nie działa to w ten sposób – gitara trochę traci na wartości.  
Kupowanie używanej gitary jest o wiele łatwiejsze, jeśli wiesz już trochę o rodzaju sprzedawanego sprzętu. Zapytaj o wiek i kondycję gitary. Zapytaj sprzedającego, jak długo miał gitarę i jakie naprawy lub konserwacje przebyła. Jeśli sprzedawca jest wobec ciebie uczciwy, a powinien, to poinformuje Cię o wszelkich wcześniejszych problemach lub zadrapaniach lub o wszystkim, co może być potrzebne w przyszłości.  
Dokładnie sprawdź jak wygląda gitara? Czy widać, że była zadbana i nie ma uszkodzeń. Gitary często zużywają się trochę i jeśli to tylko drobne zadrapania i obicia, to nie ma to żadnego wpływu na działanie gitary. Często nawet większe defekty nie muszą być problemem – chodzi przecież głównie o profesjonalny dźwięk.  
Sprawdź wszystkie dźwięki gitary. Spróbuj zagrać na instrumencie. Dociśnij struny i sprawdź dźwięk. Zagraj w całe spektrum dźwięków, które zwykle wykonujesz na gitarze. Zwróć uwagę na wszystkie progi, nie tylko te, na których grasz. Zwróć szczególną uwagę na te, które znajdują się na początku podstrunnicy i na końcu od strony otworu rezonansowego. Spróbuj lekceważyć kwestię świeżości strun. Są szanse, że są starsze od ciebie.  
Rozpocznij odtwarzanie wszystkich dźwięków na progach i wysłuchuj dzwonienia lub grzechotania. Jeśli usłyszysz hałas, sprawdź, czy jest to struna z potłuczonymi zwojami. Jeśli tak nie jest, to jest to próg, który jest nieprawidłowo ustawiony. Może to być również nieprawidłowo ustawiony most, który znajduje się w dolnej części gitary – wtedy wystarczy go skorygować pilnikiem.  
Wygoda gitary. Upewnij się, że gitara jest wygodna w Twoich rękach. Gitary różnią się rozmiarem i kształtem i występują w różnych głębokościach i szerokościach gryfu. Chcesz mieć przecież możliwość prawidłowego trzymania gitary, aby każde ramię i dłoń mogły prawidłowo i wygodnie wykonywać wymagane ruchy. Upewnij się, że gitara „pasuje” do ciebie. Uważaj na oznaki zmęczenia ręki i zmęczenia palców podczas testowania. Niektóre podstrunnice mogą być zbyt szerokie dla dłoni, co będzie wymagać dodatkowego rozciągania, które może prowadzić do zapalenia ścięgien.  
Radzenie sobie z wgnieceniami i pęknięciami. Sprawdź, czy w jakimkolwiek miejscu nie ma zadrapań, pęknięć i wgnieceń. Małe pęknięcia nie stanowią problemu, ale szukaj pęknięć, które przechodzą przez wykończenie aż do drewna. Głęboka, długa szczelina w wykończeniu może być oznaką oddzielania kluczowych elementów (miejscowe uszkodzenia na powierzchni nie mają znaczenia – można je zalać klejem i nie będą postępować).  
 Sprawdź akcję strun. „Akcja” gitary odnosi się do tego, jak blisko są struny do gryfu, od głowy gitary aż po siodełko mostka. Wyższa akcja sprawi, że gitara będzie trudniejsza do grania, podczas gdy niższa akcja, zazwyczaj łatwiejsza w rękach, może nie być wystarczająco dynamiczna. Gitara z dobrą akcją będzie miała niezmienną, stałą przerwę pomiędzy strunami a podstrunnicą. Jeśli akcja gitary jest zła, możesz ją dostosować u swojego lutnika lub u nas.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przeczytaj również:

Powiązane tagi: gitara klasyczna używana | używane gitary klasyczne